Hans Schmidt se nelegálně oženil a následně svou ženu zavraždil. Tento čin se však ukázal být pouze špičkou ledovce jeho zločinů. Dodnes zůstává jediným popraveným katolickým knězem v USA. Jeho příběh ukázal veřejnosti, že se i za důvěryhodnými duchovními mohou skrývat monstra.
Dítě se zvláštní zálibou
Hans Schmidt se narodil v německém Aschaffenburgu v roce 1881. V dětství měl neobvyklou zálibu celé dny sledovat krávy a prasata na jatkách. Zároveň ho fascinovaly římskokatolické rituály a hrál si na kněze s vlastnoručně vyrobeným oltářem.
Na kněze byl vysvěcen v roce 1904 ve svých 25 letech a další čtyři roky působil v Německu. Spory s nadřízenými však vedly k přemístění do USA. Dostal se na farnost v Louisville v Kentucky. Ani tam ale dlouho nevydržel a přesídlil do Manhattanu.
Tajná svatba, kterou sám vedl
V té době nastoupila do stejného kostela mladá rakouská hospodyně Anna Aumuller. Schmidt s ní navázal milostný vztah, což měl samozřejmě jako kněz zakázáno. Brzy poté byl přemístěn do kostela v západním Harlemu možná právě proto, že se na jejich poměr přišlo. To však pro mladé milence nepředstavovalo velkou překážku. Schmidt se v únoru 1913 s Annou oženil při tajném obřadu, který sám vykonal.
Zavraždil ji, rozčtvrtil a hodil do řeky
Pozdější vyšetřování ukázalo, že Anna otěhotněla a krátce před smrtí předčasně porodila. Schmidt ji 2. září 1913 prořízl hrdlo řeznickým nožem v pronajatém bytě na Manhattanu. Pilou jí odřezal hlavu a rozpůlil její tělo. Každou část zabalil do novin a následně spolu s kusem břidlice vložil do polštáře s monogramem „A“. Tyto balíky pak hodil do řeky Hudson a spoléhal na to, že díky břidlici klesnou ke dnu.
Trup ženy objevily o tři dny později dvě děti nedaleko. Zbytek těla se vynořil o pár kilometrů dál ve Weehawkenu v New Jersey.
K dopadení pomohla břidlice i monogram z polštářů
Vyšetřovatelé z New Jersey předali důkazy do New Yorku, protože břidlice se u nich vyskytovala jen vzácně a hojně se naopak vyskytovala na Manhattanu. Pro newyorskou policii se hlavním vodítkem stal monogram na polštáři. Ten je dovedl k obchodníkovi, díky jehož záznamům se dostali až na místo činu.
Stěny i podlaha v bytě zůstaly potřísněné krví i přes zjevné drhnutí kartáčem. Z řeznického nože a pily se Schmidtovi podařilo krev dostat o něco lépe a ukryl je v kufru. V dalším zavazadle nalezli kapesníky se stejně vyšitým monogramem „A“ a také dopisy adresované Anně Aumuller, které zmiňovaly i Schmidta. Ten se po dopadení během chvíle přiznal.
Byl šílený?
Schmidtův soud začal 7. prosince 1913. Jeho vina nebyla zpochybňována, takže jeho právníci založili obhajobu na šílenství a dosáhli svého. Podařilo se jim přesvědčit dva členy poroty.
K jednomyslnému rozhodnutí tedy napoprvé nedošlo a soudce Vernon Davis apeloval, aby se to při příštím stání neopakovalo. Uvedl, že ne každá duševní nemoc omlouvá zločin. Porota poté Schmidta obvinila z vraždy prvního stupně a odsoudila k smrti na elektrickém křesle. Poprava byla provedena 18. února 1916.
Průběh soudního procesu si bez nadsázky vychutnávali senzacechtiví newyorští novináři, kteří před soudní budovou postavili velký stan a do světa hlásili každý detail, který se jim podařilo získat.
Další zločiny vypluly na povrch
Mediální pozornost pomohla odhalit další Schmidtovy zločiny. V jeho druhém bytě našli tiskařský lis na bankovky s hodnotou 10 $ (dnes cca 240 $). Schmidt také spřádal plány se zubařem z Manhattanu, kdy mělo dojít k řadě vražd a pojistných podvodů.
Čtěte dále: Hiró Onoda a jeho 30 let boje v 2. světové válce
Ve sklepě farnosti v Louisville našli tělo devítiletého děvčete, z jehož smrti obvinili místního vrátného. V době, kdy dívka zmizela, zde Schmidt působil a její tělo bylo rozřezáno podobným způsobem jako tělo Anny Aumuller. Další zavražděnou dívku nalezli ve Schmidtově rodném městě. Němci ale neměli možnost Schmidta vyslechnout a případ odložili.