Obecně se dá whisky definovat jako destilovaný alkoholický nápoj vyrobený z obilnin, který zraje nejčastěji v dubových sudech. Víte ale, kde se whisky začala vyrábět a jaká je její historie?
Doba před whisky
Princip destilace znali pravděpodobně již Babyloňané v Mezopotámii v 2. tisíciletí př. n. l. Destilovali však parfémy a aromatické látky, nikoli alkohol ke konzumaci. Jistě víme, že destilovali Řekové v Alexandrii v 1. století n. l., ani u nich se nejednalo o alkoholické nápoje. Od Řeků se pravděpodobně techniku destilace naučili Arabové, od nichž se vrátila zpět do Evropy na počátku 12. století.
Nejstarší záznamy o destilaci alkoholu evidují historikové v Itálii, a sice ze 13. století, kdy se zde destilovalo víno. Technika se šířila kláštery a destilát zvaný aqua vitae (voda života) sloužil k léčebným účelům.
Do Irska a Skotska, kde se zrodila whisky, se umění destilace rozšířilo nejpozději v 15. století. Nicméně se u některých irských a skotských výrobců můžete setkat i s teorií, že umění destilace znali a do země přinesli už Keltové.
O první whisky se přou Irové se Skoty
Irové a Skotové se již dlouhodobě přou o to, kdo jako první whisky vyrobil. Irská legenda praví, že svatý Patrik, který v zemi působil jako biskup v 5. stol. n. l., zatočil s ďáblem, položil základy křesťanství a Irům svěřil tajemství destilace tzv. živé vody (resp. vody života). Ve Skotsku zase nalezneme první písemně doložené zmínky o whisky. Některé zdroje uvádí 12. století, další pak až 15. století, v každém případě však má písemná zmínka o něco větší váhu než zmíněná legenda.
Nepřehlédněte: Pivní potopa, která si vyžádala osm obětí. Tahle bizardní nehoda se zapsala do dějin.
Whisky, nebo whiskey?
Než se vydáme do středověké a novověké historie whisky, zastavme se na chvíli u významu tohoto slova a u častého sporu, jak se správě píše.
Slovo whisky pochází z gaelštiny, kterou hovořili už zmiňovaní Keltové, kteří se zde usadili. Gaelský výraz uisce/uisge beatha (voda života) značil stejně jako latinský výraz aqua vitae destilovaný alkohol určený k léčbě. Časem došlo k zjednodušení na usqua, z čehož se následně vyvinulo slovo whisky.
Pokud tápete v tom, zda se správně píše whisky, nebo whiskey, pak vězte, že správné jsou oba tvary, avšak užívají se podle toho, kde byl nápoj vyroben. Výraz whiskey použijeme pro tu irskou a americkou (bourbon), všechny ostatní označujeme jako whisky. Toto dělení vzniklo relativně nedávno, v dávnější minulosti se užívaly obě varianty bez ohledu na místní původ.
Od nápoje horalů, až po nápoj hodný vrchnosti
Whisky je dnes všeobecně zařazována mezi hodnotnější druhy alkoholu. Své místo na stolech movitého obyvatelstva, ba dokonce v královských sídlech si ale musela vydobýt. Movitější obyvatelé Britských ostrovů dávali ve středověku přednost drahému francouzskému vínu a brandy. Levná domácí pálenka však rychle získávala na oblibě a traduje se, že již skotský král Jakub IV. (vládl v letech 1488 až 1513) měl pro whisky slabost.
Středověká whisky se nenechávala stárnout a měla drsnou a syrovou chuť. Teprve časem se proces destilace zdokonalil a z whisky se stalo jemnější pití.
Nedávné problémy a dnešní celosvětový zájem
V 17. století došlo ve Skotsku k velmi vysokému zdanění whisky, což vedlo k rozvoji nelegálních palíren. Změn k lepšímu se Skotové dočkali až na počátku 19. a následně na počátku 20. století. V Irsku zase klesla výroba v 19. století kvůli církevnímu boji proti alkoholismu. Ve 20. letech 20. století pak Irové přišli o odbytiště v USA kvůli tamní prohibici.
Doba se změnila a whisky dnes patří k velmi oblíbeným alkoholickým nápojům po celém světě.