Pivní přílivová vlna? Ne to není vtip, tohle je příběh velmi neobvyklé nehody, která se stala 17. října 1814 v Londýně. Pivovar s názvem Podkova na přelomu 18. a 19. století na londýnském předměstí St. Giles začal velmi prosperovat a stal se oblíbeným.
Aby bylo možné uchovat co nejvíce piva, nainstaloval majitel pivovaru do skladu několik mohutných a obrovských sudů, které byly schopné pojmout stejné množství piva jako 3500 klasických sudů. Zdánlivě chytrý nápad se ale majiteli vymstil.
Běžná kontrola, která měla odhalit problém
Sudy běžně procházely kontrolou. Občas se stalo, že jedna z kovových obručí na sudu praskla. V ten osudný den se stalo to stejné, co už tolikrát. Proto byla nahlášena porucha a oprava sudu měla být provedena do několika dnů. Šlo přece o banalitu. Jenže tentokrát bylo všechno jinak.
Z ničeho nic se ozvala ohromná rána, prostory skladu otřásl ohlušující výbuch. Čtyři velké sudy to úplně převrátilo, několik dalších zase prorazilo. Pivo, které se začalo valit ze zničených nádrží náhle prorazilo stěnu skladu a zaplavilo během okamžiku přilehlé ulice. Přílivová vlna byla velmi silná a brala s sebou vše, co jí stálo v cestě.
Přívalová pivní vlna byla vysoká zhruba 4.6 metrů.
Londýn bez kanalizace
V té době ještě Londýn neměl kanalizaci. Pivo tak nemělo kam odtékat. Všechno bylo zaplavené, lidé byli vyděšení a nevěděli, co se stalo. Kdo mohl, vylezl na kusy nábytku a podobně vysokých věcí, každý se snažil zachránit se, když se přihnala ta obrovská pivní vlna. Bohužel osm lidí to nestihlo a v pivu se utopilo.
„Dílo Boží“
Komise, která byla sestavena tak, aby se pokusila přijít na to, co se vlastně stalo, se nakonec shodla na to, že událost byla „dílem Božím“. Všechny oběti tak podle komise zemřely nešťastnou náhodou a pivovar nemusel platit žádné odškodnění a ani zaplatit vzniklé škody na majetku. Lidé, kteří na místě nehody byli, se všichni zachovali velmi duchapřítomně a pomáhali, s čím se jen dalo. Utěšovali plašící děti, pomáhali odstraňovat škody.
Z různých příběhů nakonec vyplynulo, že mrtvých bylo mnohonásobě více, než bylo oficiálně komunikováno. Stovky lidí během pár dní zemřely na otravu alkoholem.
Martyn Cornell pro cbc.ca
Pivovar z toho nakonec vyšel ještě velmi dobře, nejen, že nikdo nebyl potrestán, parlament jej osvobodil i od daní ve výši ušlého zisku z vylitého piva. Na pohřbu zemřelých se pak podíleli všichni z okolí.