Zemětřesení, které postihlo italské město Messina a jeho okolí v roce 1908 si vyžádalo nejvíce lidských životů ze všech historicky zaznamenaných zemětřesení na evropském kontinentu. Přírodní katastrofa přišla náhle v ranních hodinách 28. prosince.
Zdevastované město a desetitisíce mrtvých
Za otřesy půdy následovala ohromná vlna tsunami, která dosahovala výšky okolo třinácti metrů. Přidaly se také ohromné a velmi rozsáhlé sesuvy půdy. V městečku Messina před zemětřesením trvale bydlelo asi 160 tisíc obyvatel. Z toho polovina tragédii nepřežila. K tomu se ve městě ještě v tu chvíli nacházelo velké množství přespolních návštěvníků, kteří tam přijeli na představení slavné opery Aida.
Po zemětřesení zůstalo zničeno na devadesát procent místních budov, a to včetně katedrály Nanebevzetí Panny Marie a proslulého nábřeží Palazzata. I další významné budovy byly nevratně poničeny. Škody byly obrovské a odhaduje se, že obětí na životech bylo mezi 75 – 200 000 lidí.
Pomoc armády
Na místě musela zasahovat armáda, a to zejména proto, že bezprostředně po katastrofě se ve městě rozšířily požáry, ale i vlna násilí a rabování. Situaci musela zachraňovat právě armáda, a násilníky se snažili potlačit, jak se jen dalo. Velké množství lidí zůstalo bez přístřeší. Většina z nich se následně rozhodla z postižené oblasti raději odstěhovat a útočiště najít ve Spojených státech.
Záchranné práce
Do záchranných prací se zapojil, kdo mohl. Na místo přijely i posádky ruských válečných plavidel Slava a Cesarevič, které kotvily v nedalekém přístavu Augusta. Do Messiny vyrazil rovněž italský král Viktor Emanuel III., a na pomoc přeživším se pořádaly v řadě zemí světa rozsáhlé sbírky.