Vznikl nový virus v americké tajné laboratoři, nebo jde snad o spiknutí vedoucí k destabilizaci Íránu? Podobných teorií najdeme na internetu spousty, mezi lidmi se šíří, a to vyvolává mnohem větší paniku než potencionální hrozba samotnou nákazou.
Zprávy, které cestují stejně rychle jako infekce
Jen, co Čína oznámila propuknutí epidemie nového typu koronaviru – COVID-19, celý svět neřeší nic jiného a titulky všech médií se plní jen aktuálními zprávami o šíření viru. Jde to rychle, koronavirus už straší doslova celý svět, zavírají se školy, ruší se veřejné akce, lidé mají strach z cestování a dělají si nesmyslné domácí zásoby všeho, co jen chvíli vydrží.
Přitom jde jen o novou nemoc, velmi se podobající chřipce, a upřímně, kdyby někdo změnil název titulku na „Chřipka už je i v Česku“ lidé by neměli potřebu propadat panice a hystericky zkupovat, na co přijdou. Média zkrátka umí ovlivnit masy lidí a stejný vliv mají i sociální sítě. Ty nás ve velkém krmí nejrůznějšími konspiračními teoriemi, což vyvolává nejen řadu otazníků ale ještě větší strach mezi lidmi.
Biologická zbraň
Jedna z konspiračních teorií také tvrdí, že nákaza je biologickou zbraní, která byla vyslána mimo USA během tří týdnů, kdy se nemoc začala šířit mimo Čínu. Podle Světové zdravotnické organizace ale taková tvrzení brání úsilí v boji proti nemoci COVID-19.
Většina majoritních sociálních sitích v čele se společnostmi Facebook, Twitter nebo YouTube se snaží aktivně bojovat proti šíření falešných zpráv a informací ohledně nového koronaviru.
Strach, panika a fámy
Jiná konspirační teorie zase říká, že nový virus nemá přirozený původ a má za úkol vytvořit strach, fámy a předsudky, které ohrožují globální spolupráci v boji proti tomuto viru. Někteří analytici se ovšem shodují, že je normální tvoření podobných teorií, lidé novou nemoc neznají a přirozeně pátrají po tom, co to mohlo způsobit. Bojí se celý svět a o nemoci se toho stále ví hodně málo.
I o předchozích pandemiích podobné konspirační teorie kolovaly.