Charles Joseph Coward byl britským vojákem zajatým nacisty. Z koncentračního tábora v Osvětimi propašoval několik stovek židovských vězňů, a tím jim zachránil život. O svých zkušenostech z tábora smrti pak svědčil před tribunálem v Norimberku.
Jak se stal válečným zajatcem
Charles Joseph Coward nastoupil do britské armády v roce 1937. V květnu 1940 byl ale zajat Němci poblíž města Calais. Dvakrát se pokusil o útěk a to ještě předtím, něž se dostal do zajateckého válečného tábora. Poté provedl dalších sedm neuvěřitelných útěků, při jednom z nich se pokusil utéct v převlečení za německého vojáka. Byl však zraněn. Tím ale jeho útěk neskončil. Díky jeho skvělé němčině si němci mysleli, že se jedná o jejich vlastního spolubojovníka. Charlese převezli do polní nemocnici, kde mu byl dokonce udělen Železný kříž. Němci si po nějakém čase samozřejmě uvědomili, že udělali chybu.
Jak se ocitl v Osvětimi
V prosinci roku 1943 byl Coward přesunut do pracovního tábora v Osvětimi. Této části se říkalo Monowitz a pracovní tábor se nacházel jen pět mil od nechvalně známého vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka. Monowitz zaměstnával na 10 tisíc židovských vězňů, válečných zajatců a nucených dělníků z celé okupované Evropy. Coward společně s ostatními válečnými zajatci z Británie se snažili pomoci ostatním vězňům, jak se jen dalo.
Jak se mu to povedlo přežít
Coward uměl velmi dobře mluvit kromě němčiny i několika dalšími světovými jazyky. To mu umožnilo stát se styčným důstojníkem Červeného kříže pro asi 1400 britských vězňů. Šlo o důvěryhodnou úlohu, a tak mu bylo umožněno pohybovat se volně po táboře a občas se dostal i do širšího okolí.
Tak se mu podařilo přijít na to, co se v Březince děje, když byl svědkem příjezdu nových vagónů a přerozdělování vězňů. Do tábora se mu podařilo několikrát propašovat jídlo a ostatní předměty. Podařilo se mu poslat také několik šifrovaných zpráv britským úřadům, a díky své chytrosti se odhaduje, že přímo z vyhlazovacího tábora dostal až 400 židovských vězňů.
Konce války se dočkal v lednu 1945, kdy byl společně s dalšími osvobozen během pochodu z polského tábora Stalag do Bavorska.