Pojem Třetí říše je jedním z nejznámějších označení pro Hitlerovo nacistické Německo. Tento pojem navazuje na dva historické státní útvary německého národa, Svatou říši římskou a Německé císařství.
Tak se zrodila Třetí říše
Nacistický vůdce Adolf Hitler si svůj diktátorský režim představoval jako historického nástupce velkých německých říší. Věřil, že jeho tisíciletá říše měla sloužit jako přirozený závěr procesu, který začal korunovací Karla Velikého v roce 800.
Hitlerův koncept tedy začal „první říší“ což byla Svatá říše římská (962 – 1806), pokračoval „druhou říší“ Německé císařství (1871 – 1918) a zakončit jej měla právě jeho vysněná a ideologická Třetí říše.
Moellerova kniha
V roce 1923 napsal německý kulturní kritik Arthur Moeller van den Bruck knihu Třetí říše. Ta byla napsaná v době, kdy se Výmarská republika snažila udržet revoluční síly zleva i zprava, obhajovala konzervativní doktrínu, která vyzývala k povýšení německého intelektualismu a nacionalismu. Moeller navrhnul, že realizace Třetí nebo finální Říše by vytvořila harmonické spojení německých socialistických a konzervativních hnutí.
Ze jména se stala obávaná hrozba celého světa
Hitler sice přímo nezmínil pojem Třetí říše ve své knize Mein Kampf, ale moc dobře si byl vědom právě Moellerovy práce. Poté, co se stal v roce 1933 Hitler německým kancléřem, se pojem Třetí říše naplno zaužíval a dostal se do povědomí všech. Moeller spáchal sebevraždu již v roce 1925, a i když stvořil název jednoho z nejobávanějších režimů světa, nikdy už neviděl, kam to s ní Hitler dotáhnul a co všechno způsobil.