Henry Johnson byl malé postavy, vysoký byl jen 170 centimetrů a vážil pouhých 58 kilogramů a navíc byl to černoch. V první světové válce ovšem projevil obrovskou odvahu, když se sám postavil německé hlídce, a i když byl sám zraněný ještě, pomáhal svému kamarádovi ve zbrani a odehnal Němce pryč. Na jeho statečný čin by se nemělo zapomínat.
Zapomenutý hrdina první světové války
William Henry Johnson se narodil 15. července 1892 a zemřel 1. července 1929. Byl černé pleti a v roce 1918 bylo v americké armádě běžné, že vojáci s tmavou pletí byli obětí šikany a urážek za svou rasovou příslušnost. Ovšem francouzské postoje na tuto otázku se výrazně lišily a tak se Henry Johnson jako první americký voják v první světové válce dočkal francouzské vojenské dekorace s hvězdou a bronzovou dlaní.
Henry Johnson byl skutečným hrdinou a ocenění a uznání se ale dočkal až dlouho po své smrti. Za jeho statečnost jej ocenil až prezident Barack Obama 2. června 2015, kdy mu v Bílém domě v posmrtném ceremoniálu udělil Čestnou medaili. V roce 1996 získal také Purpurové srdce, vojenskou medaili, která se uděluje americkým vojákům, kteří byli v boji zraněni nebo zabiti. Svá ocenění si tento voják zasloužil právem.
V době kapitulace Německa během 1. světové války sloužilo v Amerických expedičních sílách okolo 350 000 afro Američanů.
Statečný čin vojáka na hlídce
Henry Johnson sloužil u 369. pěšího pluku 93. divize amerických expedičních sil během vojenských bojových operací proti nepříteli na západní frontě ve Francii. 15. května 1918 jej společně s dalším vojákem během noční hlídky napadlo nejméně dvanáct německých vojáků. Během intenzivní nepřátelské palby byl Johnson několikrát zraněn a i přesto bojoval dál. Bránil se a tak zranil a zabil několik nepřátelských vojáků a s nožem v ruce bojoval i ve chvíli, kdy se snažili Němci zajmout vojáka, který byl na hlídce s ním. Svou vytrvalostí a urputností nakonec dokázal Němce donutit se stáhnout.
Projevil tak velkou dávku odhodlanosti a nevzdal se ani ve chvíli, kdy šlo do tuhého. Proti výrazné přesile totiž dva překvapení američtí vojáci neměli moc šancí na přežití. Svým činem si získal důvěru celého 369. pěšího pluku.
Zemřel v zapomnění a sám
I když se mu po smrti dostalo uznání, na sklonku svého života byl Henry Johnson opuštěný, chudý a nemocný. Zemřel v pouhých šestatřiceti letech ve Washingtonu DC na myokarditidu. Jeho zdraví ale bylo podlomené již dříve. Dva roky před jeho smrtí mu byla diagnostikována tuberkulóza. Pohřben byl 6. července 1929 na Arlingtonském národním vojenském hřbitově.
Nikdy si jako hrdina nepřipadal, o to větším hrdinou byl.