Mladá hrdinka sovětského svazu zabila přes 100 nacistů. Zina Portnová byla ženou, kterou nezlomilo ani kruté mučení gestapa

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Druhá světová válka byla hrůzným a krvavým konfliktem, ve kterém umíraly miliony lidí po celém světě. Proti nacistům se snažil bojovat celý svět a také jednotlivci. Odhodlaní jedinci, kteří chtěli bojovat za svou vlast, za sebe a za své blízké. Jedním z takových bojovníků byla i Ruska Zina Portnová, která se v pouhých patnácti letech dokázala postavit nacistům a pěkných pár desítek jich dokonce otrávila. Její příběh je dnes už bohužel pozapomenutý, i když je tak odvážný a téměř neuvěřitelný.

Po nájezdu Němců si v sobě nesla velký a bolestivý šrám

Jmenovala se Zinaida Portnova ale nikdo jí neřekl jinak než Zina. Podobně jako většina tehdejších sovětských dětí to neměla jednoduché a musela být připravená na všechno. Ve svých čtrnácti letech dokončila základní školu a byla poslána do Vitebsku v Bělorusku. Její rodina z Běloruska pocházela, ona se společně s rodiči ovšem v dětství přestěhovala do Leningradu kvůli práci.

Jako čtrnáctiletá dívka už byla dávno zvyklá na tvrdou práci a tak měla být své babičce po ruce a pomáhat jí. Jenže u babičky strávila jen několik týdnů, když Němci v rámci operace Barbarossa zaútočili na Sovětský svaz. Nacisté vtrhli i do vesnice, kde byla Zina se svou babičkou, všem pobrali cennosti a zvířata a Zininu babičku dokonce zbili, protože bránila svůj majetek a protestovala. I když obě přežili, vzpomínky je doprovázely stále a Zina se chtěla pomstít.

Šla si tvrdě za svým

Jako patnáctiletá už Zina pochopila, že pasivní odpor nebude mít žádný význam. Připojila se tedy k tajné odbojové organizaci Komunistického svazu mládeže (Komsomolu). Ti si říkali Mladí mstitelé – a tento název je vážně vystihoval. Začala se tak účastnit sabotáží a také se musela naučit pracovat s pistolí, což jí šlo velmi dobře.

Mladí mstitelé v době, kdy už u nich byla i Zina, zneškodnili hned několik objektů, které byly velmi důležité, a také se jim podařilo zabít několik stovek německých vojáků. Jenže to Zině nestačilo, ona se chtěla na něčem podílet jen sama a týmové akce ji neuspokojovaly. Začala tedy přemýšlet nad tím, jak by se mohla pomstít sama za sebe.

Nacisty otrávila jedem na krysy

Zina sloužila v jedné místní jídelně jako servírka a denně tak musela obsluhovat i nacistické vojáky. Dlouho se připravovala a čekala na vhodnou příležitost, která nakonec přišla a Zina pak přimíchala svým německým hostům do jídla jed na krysy. Část vojáků nepřežila ani po převozu do nemocnice, ovšem ti zbylí si domysleli, že je někdo chtěl otrávit a tak šli rovnou za Zinou.

Ona však tvrdila, že vůbec o ničem neví, a aby to dokázala, ochutnala sama otrávenou polévku. Známky otravy na ní nebyly patrné a tak mohla odejít domů. Jenže již po cestě se jí udělalo špatně, začala zvracet a zachránila se tím, že po příchodu domů vypila spoustu mléka, čímž otravu přebila. Přežila, ale bylo jí jasné, že ve městě už nemůže dále pobývat, protože to bylo příliš riskantní.

Konec Mladých mstitelů?

Díky svým kontaktům se dostala Zina do partyzánské organizace, kde prošla náročným výcvikem. Němci ale mezitím nezaháleli, a když si všimli, že mladá servírka náhle zmizela, rozpoutali ve městě pomstu. Během té zničili poměrně velkou část Mladých mstitelů. Zina se po náročném výcviku stala členkou rozvědky a všichni ji obdivovali pro její schopnosti a zvláště pak pro její umění zacházet se zbraní.

Velitel jejich partyzánského oddílu ji proto poslal zpátky do města, aby se pokusila najít zbytek Mladých mstitelů a přišla také na příčinu, proč už nejsou aktivní. A to je jí stalo osudným.

Někdo z místních ji udal

Do města se jí podařilo dostat, byla neozbrojená a získala také informace, pro které si do města přišla. Jenže v obavách z místních německých okupantů, ji někdo udal gestapu. Německá policie vyčkala na vhodný okamžik, Zinu zatkli a odvezli k výslechu. Jenže ona byla vyjímečně chytrá a také moc dobře věděla, jaké praktiky Němci při výslechu běžně využívají.

Věděli jste, že nejvyšší státní vyznamenání „Hrdina Sovětského svazu“ získalo celkem 95 žen?

Počkala si tedy na vhodný okamžik, a když ji německý voják začal ohrožovat pistolí, ona mu ji sebrala a zastřelila ho. Když ránu zaslechli ostatní Němci, šli se dva z nich podívat, kdo střílel a dočkali se také kulky. Poté, co je Zina oba zastřelila, utekla ven oknem. Němečtí vojáci ji však na útěku dostihli a postřelili ji do nohy.

Gestapo ji mučilo

Následně byla v té době již sedmnáctiletá dívka odvezena ke krutému výslechu. Gestapo Zinu mučilo, krutě ji vyslýchali, ona však neprozradila ani slovo o Mladých mstitelích ani o partyzánech. Brutálně ji zbili a dokonce ji oslepili. Neviděla ani na jedno oko a trpěla v ukrutných bolestech, přesto mlčela. 15. ledna 1944 pak Němci Zinu odvezli do lesa a tam ji zastřelili. Její hrdinství nebylo zapomenuto a v roce 1958 získala posmrtně titul hrdina SSSR. U Vitebsku je dokonce i její památník, který byl postaven na její počest.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 3 | Zinaida Portnovа - partyzánka a hrdinka Sovětského svazu

Kdy Zinaida Portnová zemřela?

zavřít reklamu