Nejdříve národní hrdina a potom kolaborant. Jaký byl příběh Emanuela Moravce?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Emanuel Moravec byl legionář, který dlouho sloužil v československé armádě a stal se obrovským expertem na vojenskou problematiku. Kdyby se nestalo, to co se stalo, dnes bychom se o něm děti ve škole učili jako o národním hrdinovi. Jenže to se nestalo. Přišla druhá světová válka a z hrdiny se rázem stal jeden z největších českých kolaborantů vůbec. Tahle zrada bolela, proč?

Nejznámější případ českého kolaboranta

Tento prvorepublikový armádní důstojník se stal velkým hrdinou československých legií v Rusku. Psalo se září 1938 a plukovník Emanuel Moravec stál v řadách Výboru na obranu republiky a patřil k jeho nejvýraznějším členům. Byl zastáncem ozbrojeného odporu a to proti mnichovskému diktátu. Bojoval tak srdceryvně proti nacistické nadvládě a vypadalo to, že České republice byl ochoten dát i svůj vlastní život. Vyznačoval se velmi radikálními postoji a dokonce samotného prezidenta Edvarda Beneše káral za jeho postoj k Mnichovské dohodě. Obvinil jej ze slabošství a za to byl poslán do výslužby. Pak byl ale vyhlášen Protektorát Čechy a Morava a i postoje Emanuela Moravce se výrazně změnily. To mu národ nikdy nemohl odpustit.

Moravec jakoby z ničeho nic začal věřit myšlence sjednocení Evropy pod německou nadvládou. Své nacisticky ovlivněné názory začal propagovat v Československém rozhlase a později také vydal knihu Ve službách nové Evropy. Poté co se stal Reinhard Heydrich říšským protektorem, jeho pozice začala výrazně sílit. Stal se členem protektorátní vlády a také ministrem školství a lidové osvěty. Moravec byl odjakživa velký fanatik, a pokud se pro něco nadchnul, šel si tvrdě za svým. Stejně tak, jak bojoval kdysi za Československo, bojoval i za nacisty. To mělo vliv i na jeho rodinu. Jeho starší syn vstoupil do řad SS, mladší syn zase do Hitlerjugend a jeho žena byla konfidentkou gestapa.

Život si vzal raději sám

Emanuel Moravec si myslel, že když se spojí s Třetí říší, vyhne se tak bolševickému nátlaku z východu. To také zmiňoval ve svých projevech v Československém rozhlase, stejně jako poukazoval na exilovou vládu v Londýně a prezidenta Beneše. Ve všech svých nabytých pozicích, které získal za služby nacistům, zůstával až do Pražského povstání. Dne 5. května 1945 měl Moravec odjet na schůzku s K. H. Frankem. Autu ale uprostřed cesty došel benzin, a když jeho řidič vystoupil z auta, Emanuel Moravec vytáhl svůj revolver a zastřelil se.

Vzal si život sám, protože moc dobře věděl, co se stane kolaborantům, kteří se dožijí konce války.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Emanuel Moravec

Jak zemřel Emanuel Moravec?

zavřít reklamu