18. října 1963 se Francouzi rozhodli, že se vyrovnají svým ruským a americkým kolegům a přišli s nápadem, že do vesmíru pošlou kočku. Malá kočka jménem Felix ale náhle zmizela, a tak museli najít její nástupkyni. Tou se stala kočka jménem Félicette, jaký byl její osud?
Astrocat
Z ulic Paříže měla odstartovat smokingová koťata přezdívaná Astrocat vyrazit směrem k vesmírnému dobrodružství 24. října 1963. Na palubě byla právě Félicette, která tryskala 130 mil nad zemí, stoupala vysoko nad alžírskou saharskou pouští a vrátila se na zem už o patnáct minut později. Jako francouzská kočičí hrdinka. Po jejím přistání začali vědci zkoumat, zda se její mozkové vlny od jejího letu nějak nezměnily. O jejich nálezech sice moc nevíme, ale Vzdělávací středisko leteckého a lékařského výzkumu prozradilo, že Félicette velmi cenně prospěla jejich výzkumu.
Příběh, který se ztratil v píscích času
Je škoda, že příběh odvážné francouzské kočky se do dnešních let tak trošku pozapomněl. Společnost bůh ví, proč, upřednostňovala příběhy psů ve vesmíru, ale na Félicette se zapomnělo. Úspěchy, které vedly k vysílání lidí do vesmíru, se dnes připisují především Rusku a Spojeným státům americkým. Průkopnické úsilí statečných štěňat, opic a jiných zvířat vydláždilo cestu pro lidi v rusko – americkém vesmírném závodě na Měsíc. Vědci používali zvířata jako testované subjekty, aby věděli, zda na ně bude mít gravitace vliv. Pokud by zvířata let ve vesmíru přežila, mohli by i lidé. To byl jejich plán.
Laika – nejznámější ruský pes
Všichni známe Laiku – ruského psa, který dovedl do vesmíru i prvního člověka, kterým byl Jurij Gagarin. Opice Able a slečna Bakerová vedly zase k prvním americkým letům. Pomohly tak hrdinům, kterými se stali John Glenn a Alan Shepard. Zatímco Francie má svůj vlastní impozantní vesmírný program. To možná vysvětluje i proč je kolem Félicette tolik nejasností.
Félicette byla ale určitě velkou hrdinkou, stejně jako její zvířecí vesmírní kolegové.