Spánek většinou bývá bezpečná činnost, pokud zrovna netrpíte náměsíčností. Někdo chodí po pokoji, někdo však může opustit dům a v tom případě pak hrozí nebezpečí.
Někdy jsou pro nás nepříjemné i sny. Některé jsou okouzlující či vzrušující, jiné mohou být až děsivé. Některé sny mohou být kreativní jiné zase bizarní
Kdy se sny objevují?
V průběhu spánku procházíme několika různými fázemi. Jsou rozděleny na REM a non-REM (NREM). NREM fáze jsou regenerační a většinou se během nich nic nezdá. Poslední fází je pak REM spánek. Během něj dochází k celé řadě změn – dýchání je mělké, nepravidelné, svaly a končetiny ochabují, oči se pohybují různými směry. Toto je doba, kdy se odehrávají sny, na něž si pak vzpomeneme. Není přesně známo, proč je REM fáze tak důležitá, ale tělo přijímá opatření, aby tato fáze spánku nebyla ničím narušována. Vzhledem k tomu, že REM je poslední fáze spánku, často zjistíte, že jste se proudili během snu. Pokud si své sny budete zapisovat do deníku, můžete pak zkusit rozluštit, co se děje ve vaší mysli. Také to, v některých případech, může být v budoucnosti zábavné čtení.
Limbický systém a jeho podíl na snech
Limbický systém je relativně jednoduchá část našeho mozku, zpracovávají se zde vzpomínky a emoce. Během REM fáze spánku je tato část mozku velmi aktivní. V našich snech často vidíme nebo se setkáváme se známými věcmi z našeho života v podivných prostředích nebo vytvářejí neuspořádané obrazy. Zajímavé je, že část mozku, která má na starosti logiku a sebekontrolu, je během REM spánkové fáze méně aktivní. To by mohlo vysvětlit, proč se často naše sny zdají být nelogické a neuspořádané.
Sny mají povahu velice individuální a každý si je vykládá po svém. Vezme si z nich pouze to, co se ho osobně dotýká nebo to, co zrovna řeší v běžném životě. Vzhledem k tomu, že využíváme pouze malou část mozkové kapacity, může se v té zbylé odehrávat něco, o čem vůbec nevíme a právě to se odráží v našich snech.