Jak začala druhá světová válka… Už je to osmdesát let, co se začaly psát nejkrvavější dějiny lidstva.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Druhá světová válka trvala přesně šest let a jeden den. Během této doby umírali po milionech vojáci, vězni, ale i civilisté. V tomto nejkrvavějším konfliktu v dějinách lidstva zemřelo více než šedesát milionů lidí a další miliony obětí si vyžádal hlad a nemoci. Svět poznal, že krutost a nenávist může zajít do těch nejhorších mezí. Před osmdesáti lety 1. září 1939 napadlo nacistické Německo nicnetušící Polsko a všechno to začalo.

Blesková válka, bleskový ničivý útok

1. září 1939 ve 4:45 ráno vpadlo do Polska nacistické Německo. Tento den považujeme za začátek druhé světové války. Útok byl oficiálně reakcí na údajné přepadení německého vysílače v Gliwicích. Ve skutečnosti to ale byli němečtí příslušníci zpravodajské služby převlečení do polských uniforem. Němci chtěli záminku a tak si ji našli. O dva dny později vyhlašují válku Německu i Velká Británie a Francie.

17. září 1939 je pak Polsko napadeno i z východu, kdy na něj útočí Sovětský svaz. Poláci se snažili bránit, avšak 6. října je jejich odpor zlomen a Němci se Sověty si dělí Polská území. Na dobytém území jsou zahájeny rozsáhlé represálie proti civilnímu obyvatelstvu. Probíhají deportace na nucené práce, popravy Židů a likvidace polské inteligence. Němci ve velkém začínají se svými zrůdnými válečnými zločiny.

Přimět Němce k dohodě? Jen bláhový sen.

Francie s Spojené království se sice tentokrát neuchýlili jen k protestům, tak, jako to bylo v případě obsazení Československa, ale Německu vyhlašují válku 3. září. Neodhodlali se ale k žádným výraznějším ofenzivním krokům na pomoc obsazenému Polsku. Jejich činnost se tak omezila spíše jen na propagandistický než vojenský charakter. Válku nikdo nechtěl, nebyli připravení a neměli plány pro ofenzivní vedení války, a tak představitelé těchto dvou mocností stále ještě bláhově věřili, že by mohli Němce přesvědčit k nějaké dohodě.

Německo ovšem tohle v plánu nemělo, chtěli moc a chtěli svět. Oni válku chtěli a na rozdíl od zbytku světa byli připravení. USA se do války připojili až později, po napadení Pearl Harboru Japonským císařstvím 7. prosince 1941. Více než dva roky tak jen přihlíželi, jak v Evropě válka zuří, ovšem podporovali Brity a jejich spojence alespoň materiálně. Po vstupu USA do války se celý svět proměnil na krvavé bojiště.

Smutná čísla po konci války

8. května 1945 německá armáda oficiálně kapituluje a Evropa si může oddechnout. Nacisté byli poraženi a vyplouvá na povrch, co všechno stihli za šest let řádění napáchat. I když je Hitler mrtev, oddechnout si svět, ale ještě nemůže. Válka v Pacifiku řádí pořád. Až 2. září 1945 kapituluje i Japonsko. Obětí války je, ale příliš mnoho a tak není co slavit. Odhady o počtech obětí se liší, ale odhadují se na 50 – 80 milionů lidí. Největší šok pro celý svět je, ale dodnes holocaust, který si vyžádal oficiálně 6 milionů obětí, ovšem ve skutečnosti jich muselo být mnohem více. Němcům se podařilo spoustu důkazů zničit. Dodnes zůstává rozum stát, nad tím, čeho všeho byli lidé schopni.

Války se vedly vždy a budou i nadále. To co, ale dokázali napáchat Nacisté vlastníma rukama je neuvěřitelné i po těch letech. Krvavá stopa v našich dějinách nám jejich činy bude připomínat už navždy.

 

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kdy začala 2. světová válka?

Kdy začala 2. světová válka?

zavřít reklamu