Zamysleli jste se někdy nad tím, kolika jazyky se vlastně ve světě můžete domluvit? Oficiálních i neoficiálních jazyků je spousta. Jsou dokonce i jazyky, o kterých třeba ani nevíme, které jsou užívány v různých domorodých kmenech ve staré Africe. Historie jazyků je rozvinutá a velice dlouhá.
Jaké jsou nejrozšířenější jazyky?
Čínština
- Počet mluvčích: 1 212 560 000
- Kde se užívá – Čína, Filipíny, Malajsie, Indonésie, Mongolsko, Singapur, Vietnam
Čína je nejlidnatější země světa, ve které žijí desítky různých národností, nicméně, číňané stále tvoří největší část populace. I z tohoto důvodu je čínština nejrozšířenějším jazykem.
Stavba jazyka je naprosto odlišná od jazyků evropských. Velkou důležitost hraje dokonce i tón, jakým slovo či slabiku vyslovujeme. Udává totiž význam daného slova. Písmo je tvořeno znaky a každý z nich symbolizuje určitou slabiku.
Angličtina
- Počet mluvčích: 514 000 000
- Kde se užívá: Británie, USA, Kanada, Austrálie, JAR, Nový Zéland, Indie, Irsko, Japonsko, Mexiko, Karibik a další.
Angličtina sice není nejrozšířenější na světě, každopádně je to jazyk číslo jedna. Je to nejčastěji vyučovaný jazyk ve školách všude ve světě. Jedná se o základní řeč, kterou se domluvíte prakticky po celém světě.
Často ale dochází k regionálním mutací angličtiny, jelikož se jí mluví opravdu skoro všude a každý národ si ji přizpůsobuje k obrazu svému. Můžeme rozdělovat například americkou, australskou či britskou angličtinu.
Arabština
- Počet mluvčích: 422 040 000
- Kde se užívá: Severní Afrika, Arabský poloostrov, Blízký východ, Francie, USA a další.
Je všeobecně předpokládáno, že tento jazyk se bude postupem času rozšiřovat, protože se arabská kultura stává čím dál tím více progresivní. Arabština byla zaznamenána již v koránu. Jazyk má spoustu dialektů. Spisovnou arabštinou mluví jen ti největší vzdělanci.
Každopádně, celý svět používá tzv. arabské číslice, které představili světu arabští astronomové. Zajímavostí, je že v arabském světě se používají pro číslice jiné znaky.
Tohle jsou jen tři nejrozšířenější řeči, ale je také spousta řečí, kterým hrozí, že se brzy stanou mrtvými jazyky – tudíž, že hrozí jejich vymření, jak se již v minulosti stalo s latinou.