Jak je možné, že sloni poznají po čichu konkrétní množství potravy?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Tito velcí chobotnatci nás snad nikdy nepřestanou překvapovat. O slonech se známo, že žijí velmi bohatým společenským životem, spolupracují mezi sebou a dokonce oplakávají své mrtvé. Tentokrát vědci zjistili, že jsou nejspíš schopni také rozpoznat množství potravy jen na základě svého čichu. O zajímavém výzkumu informoval deník The New York Times.

Sloni a jejich chobot

Sloni zvedají své choboty nahoru, aby si očichali okolí. Mohou tak sbírat informace, které jim pomáhají při rozhodování, uvedl to Joshua Plotnik z Newyorské university. Aby profesor zjistil, zda jsou sloni schopní rozlišit různé množství potravy jen na základě svého čichu, vymyslel spolu se svými kolegy s university sérii experimentů, které provedli ve sloním táboře Anantara Golden Triangle v Thajsku.

Šesti slonům asijským dali po dvou plastových kbelících, kde v jednom bylo v různém poměru víc slunečnicových semínek než v tom druhém. Kbelíky byly samozřejmě zaklopené víkem, aby do nich sloni nemohli vidět. Byl v nich pouze malý otvor, aby mohl ven unikat pach. Sloni si tak mohli vybrat jeden z kbelíků, který si pak otevřeli a snědli obsah v něm.

Páni, těm to ale myslí!

Výsledek testu byl pro všechny přítomné vědce velkým překvapením. Sloni si vždy vybrali ten kbelík, kde bylo potravy více, aniž by viděli obsahované množství předem. A čím větší byl rozdíl v množství potravy, například v jednom kbelíku bylo 30 semínek a ve druhém zase 180 semínek, byla sloní volba vždy jednoznačnější. Když se testovalo s těsnějšími rozdíly, například 150 a 180 semínek, byla sloní úspěšnost asi poloviční. Další testy však později vyloučili, že by reagovali na řeč těla výzkumných vědců, zbytkovou vůni v kbelících po předchozích pokusech nebo snad výšku semen v připravených nádobách.

Jak to dělají, je stále záhadou

Jak ovšem sloni dokázali poznat, kolik jídla je v připravených kbelících jen podle čichu, je stále záhadou, jak uvedl profesor Plotnik. Vědci tak pracují pouze s hypotézami. Jednou z nich je, že získávají informace z čichových vjemů zcela jiným způsobem než my lidé. Člověk totiž nedokáže jen pomocí svého čichu, tedy pouhým očicháním zakrytého košíku poznat, jestli je v něm deset rohlíků nebo jen jeden. Jediné co podle čichu člověk pozná je, že tam skutečně nějaký rohlík je. Vědci, ale svůj výzkum nevzdávají. Lepší znalosti o tom, jak sloni hledají potravu a rozhodují, kam se za ní vydat, by mohli vést ke vzniku efektivnějších způsobů, jak je udržet pouze na území chráněných oblastí.

Příroda nás nepřestává překvapovat.

 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 |

V které zemi byly provedeny tyto výzkumy ?

zavřít reklamu