Přirovnání, že něco na někoho působí jako „červený hard na býka“, pravděpodobně znáte. Znamená to být něčím, co vyvolává hněv nebo rozčilení. Toto rčení si často dáváme do spojitosti s býčími zápasy, při nichž matador mává před býkem červenou muletou. To způsobí, že býk rozzuřeně zareaguje a zaútočí na matadora. Je to ale opravdu červená barva mulety, co býka rozzuří?
Proč jsou býci tak agresivní?
Jedním z důvodů je na pohlaví. Hladina testosteronu je u samců obecně vyšší, a proto jsou býci mnohem agresivnější než krávy. Býci ale nejsou agresivní jen kvůli testosteronu. Jsou to vysoce teritoriální zvířata, která budou bojovat proti všemu, o čem si myslí, že zasahuje do jejich území.
Dalším důvodem, který při býčích zápasech k agresivitě zvířat přispívá, je publikum. Býk je obklopen obrovským množstvím lidí, kteří křičí a vytvářejí velký hluk, což způsobuje, že je zvíře podrážděné a zmatené. Jakmile matador zamává muletou, mozek býka si tento náhlý pohyb spojí s nebezpečím a zvíře zaútočí.
Přispívá červená barva k rozzuření býků?
Ne, navzdory všeobecnému přesvědčení červená barva na býky nikterak nepůsobí. Mnohem více jim vadí agresivní mávání pláštěnkou. Důvodem, proč červená barva nemůže být tím, co býky rozzuří, je to, že ji ve skutečnosti ani nevidí.
Jejich oči postrádají buňky spojené s detekcí červené barvy. Býci jsou dichromatičtí tvorové, mají problém rozlišit červenou barvu od zelené a vnímají ji jako směs žluté a šedé.
Proč matadoři používají červenou pláštěnku?
Červená pláštěnka, kterou matadoři používají při býčích zápasech, se nazývá muleta. Používání mulet je hluboce zakořeněno v tradici býčích zápasů. Jejich původ sahá až do roku 1726, kdy ji do světa býčích zápasů přivedl španělský matador Francisco Romero.
Býčí zápasy mohou být poměrně krvavé. A když se nad tím zamyslíte, je červená barva pro pláštěnku logickou volbou. Dokáže „zakrýt“ krvavé skvrny a je také mnohem snazší pláštěnku poté vyčistit. Navíc červená barva působí pro diváky atraktivně.
Matadoři ale po většinu zápasu používají pláštěnku, která je z jedné strany růžová a z druhé strany žlutá. Červenou muletu používají až v závěrečné fázi býčích zápasů ve španělském stylu, kdy jsou býci doráženi mečem.
Co se děje s býkem po zápase?
Pokud nejsou býci omilostněni nebo se nejedná o býčí zápasy v portugalském stylu, jsou před koncem akce v aréně zabiti. I ve vzácných případech, kdy matadoři býčí zápas nepřežijí, dopadne nešťastné zvíře stejně.
Po skončení býčího zápasu je mrtvola býka vynesena z arény a odeslána na jatka. Dokonce existuje restaurace Casa Toribio, která se specializuje na používání masa z býků používaných při býčích zápasech, maso zde odebírají z býčí arény Las Ventas v Madridu. Kromě toho se býčí maso používá také k výrobě krmiva pro domácí zvířata.
Jaká plemena býků se používají k býčím zápasům?
K zápasům se používají španělští bojoví býci, což je plemeno pocházející z Pyrenejského poloostrova. Co se týče jejich fyzického vzhledu, vypadají svalnatě a jsou obvykle zbarveni černě nebo tmavě hnědě.
Pro corrida de toros neboli profesionální býčí zápasy se používají býci ve věku čtyř až šesti let. Býci ve věku tří až čtyř let se používají pro novilladas neboli amatérské býčí zápasy.
Mají býčí zápasy v dnešní době nějaký smysl?
Býčí zápasy jsou dnes v řadě zemí, například ve Velké Británii, Itálii či Kanadě, zakázány. Některé země, včetně Francie, Španělska a Portugalska, je ale stále povolují.
Nicméně i ve Španělsku, které je považováno za kolébku býčích zápasů, ale existují regiony, kde jsou zápasy zakázány. Důvodem, proč zápasy nejsou zcela zakázány, je zachování tradiční španělské kultury. Například Katalánsko zakázalo tento krvavý sport již v roce 2010, toto rozhodnutí bylo ale v roce 2016 zrušeno poté, co byl zákaz označen za protiústavní.
Zdroj: centreofthecell.org, livescience.com, esmadrid.com