Saharská poušť se rozkládá na ploše přibližně 9 milionů čtverečních kilometrů a neustále se zvětšuje. Kdysi se tato oblast nacházela pod velkým mořem a žila zde prosperující flóra a fauna. Navzdory drsným životním podmínkám nazývají miliony tvorů saharskou poušť svým domovem i dnes.
Když se moře změní na poušť
Vědci se domnívají, že oblast, kterou známe jako poušť Sahara, byla před miliony let pokryta mořem Tethys. Zmenšující se moře později dalo vzniknout poušti a zanechalo po sobě Černé, Středozemní a Kaspické moře.
Ztráta velké vodní plochy vedla k postupnému snižování srážek v této oblasti, což přispělo k rozšiřování pouště. Před 6 000 lety ale údajně Sahara nebyla ještě tak vyprahlá, stále zde pršelo a srážky umožňovaly růst vegetace.
Zkameněliny objevené v saharské poušti dokládají, že kdysi tu žilo mnoho fascinujících tvorů, včetně obrovského dinosaura zvaného Mansourasaurus. Vědci také identifikovali pozůstatky mořských živočichů z této oblasti, včetně sumců a tilapií, které nabízejí pohled na to, jak tato oblast mohla vypadat.
Lidé v saharské poušti
V saharské poušti žije asi 2,5 milionu lidí, kteří jsou rozptýleni v několika oblastech, kde je možný život rostlin a živočichů. To je na tak velkou rozlohu velmi malý počet obyvatel. Pro lepší představu můžeme uvést Spojené státy americké, které jsou rozlohou podobné jako Sahara, ale mají mnohem větší počet obyvatel – přes 335 milionů.
Mnoho kmenů žijících v saharské poušti vyznává kočovný způsob života. Pravděpodobně nejznámějším kmenem jsou Tuaregové, ale nejsou jediní. Mezi další kmeny patří Toubouové či Maurové.
Sahara je obecně pokryta pískem a prachem, občas narazíte na oázu, kousek země s bující vegetací a zvířaty, který slouží jako místo odpočinku pro cestovatele i domov pro usedlé kmeny.
Komunity v těchto oblastech obvykle vysazují po obvodu silné palmy, aby chránily vzácné zdroje vody a úrodu před drsným pouštním větrem a pískem. V saharské poušti se nachází asi devadesát významných oáz zavlažovaných podzemními zdroji.
Drsné podmínky
Teploty v saharské poušti mohou přes den dosahovat neuvěřitelně vysokých hodnot, které často přesahují 50 °C. V noci však může dojít k výraznému poklesu teploty, která v lednu nebo únoru klesá i pod bod mrazu.
Drsné teploty a větry ale nejsou jediným důvodem, proč Sahara není snadným místem k životu. V oblasti téměř neprší, v průměru zde ročně spadne jen 7,6 až 12,7 cm srážek. V důsledku toho se na většině území nemůže vyskytovat vegetace.
Lidé v saharské poušti nosí volné oblečení, aby se vyrovnali s horkem. Volné oblečení zabraňuje rychlému odpařování potu a snižuje ztráty vody. Nosí také závoje a roušky, které jim pomáhají chránit obličej před prašným větrem v poušti.
Jaké živočichy a rostliny lze na Sahaře najít?
Přestože je život na saharské poušti náročný, různé rostliny a živočichové se těmto podmínkám přizpůsobili. Rostliny, které se zde vyskytují, dokáží přežít horko i sucho. Některé z nich mají navíc schopnost snášet vysoce slané prostředí.
Jednou z nejvýznamnějších rostlin saharské pouště je datlová palma, která dorůstá výšky až 23 metrů. Její datle jsou důležitou součástí stravy místních kmenů. Mezi další běžné rostliny patří olivovník Laperrinův, saharský cypřiš, tamaryšek, pouštní tykev a akácie.
Většina lidí si se saharskou pouští spojuje také velbloudy. To je pravda, ale na druhou stranu tu žije mnohem více rozmanitých druhů zvířat. Sahara je domovem více než sto druhů plazů, sedmdesáti druhů savců a devadesáti druhů ptáků.
Mezi zajímavé živočichy této oblasti patří štír smrtonoš, krokodýl pouštní, daman a africký divoký pes. Některým populacím pouštních zvířat a rostlin bohužel hrozí vyhynutí.
Zdroj: nationalgeographic.org, sciencedaily.com, britannica.com, sciencenews.org