Setkáme se s ním při oslavě narozenin, na svatbě, o Silvestra i během dalších významných příležitostí. O čem je řeč? O přípitku. S přípitkem je automaticky spojeno i ťukání skleničkami, pokud možno ne křížem, ale zato za vzájemného dívání se do očí. Kde se tato tradice vlastně vzala?
Tradice společného popíjení
Po tisíce let se lidé ve všech koutech světa rádi scházeli, aby společně oslavovali, jedli, pili a trávili čas. Společné pití je jednou z nejstarších forem zábavy a naši předkové takto trávili čas již před mnoha tisíci lety. Tímto aktem se zároveň upevňovala pouta přátelství, důvěry a společného cíle.
Tyto typy obřadů či rituálů, které se datují tisíce a tisíce let nazpět, byly zpečetěny konzumací alkoholu, který se obvykle pil z velké společné nádoby. To symbolizovalo jednotu skupiny, kmene nebo rodiny, naznačovalo přátelství a vzájemnou loajalitu.
Někdy se před předáním tohoto společného poháru nebo nádoby pronášely modlitby nebo čestné proslovy. Postupem staletí myšlenka společného pití přetrvávala, ale do módy přišlo pití z jednotlivých sklenic, a to z hygienických i jiných důvodů.
Ťukání skleniček
Jednou ze zvláštních „věcí“ při pití ve skupině je tradice, kdy si všichni navzájem ťuknou sklenicemi, často též za doprovodu slov „na zdraví“. Otázkou je, odkud se tato „podivná tradice“ cinkání sklenic vzala. K jakému účelu vlastně sloužila?
Možných odpovědí na tuto otázku existuje hned několik. Jedním z nejoblíbenějších tvrzení je, že ťukání se v minulosti používalo k zahánění zlých duchů, protože se věřilo, že zvonění zvonků a cinkání sklenic má určitý vliv na nadpřirozené síly.
Pohled do očí a křížení rukou
Další tvrdí, že ťukání sklenicemi o sebe znamenalo, že se vaše víno či jiný nápoj při ťuknutí dostane i do pohárů ostatních lidí, čímž se předejde případným pokusům o otravu. Ve středověku, kdy bylo travičství poměrně rozšířené, byly poháry většinou z kovu či dřeva, a tak byly poměrně odolné.
Při takovémto ťukání se lidé museli dívat vzájemně do očí, pokud jste uhnuli pohledem, bylo to považováno za znamení, že vaše úmysly nejsou čisté a že nápoj může být otrávený.
Pravidlo, že by se při přípitku nemělo ťukat křížem, pravděpodobně vychází z křesťanského náboženství. Věří se, že překřížení rukou přináší smůlu, nebo dokonce smrt, neboť kříž symbolizuje smrt Krista.
Zdroj: tastingtable.com, cofieldwines.com.au