Mezinárodní festival ledu a sněhu v Harbinu aneb úžasná zimní říše divů opět ožívá

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy o tom, jak by mohl vypadat Elsin ledový palác ve skutečnosti? Ledové schody, ledové stěny, ledové zábradlí i ledové věžičky. Když přijde zima, čínské město Harbin se promění v království sněhu a ledu. Koná se tu totiž Mezinárodní festival ledu a sněhu. Velkolepá mrazivá akce, jejíž rozsah a okázalost jsou jako z jiného světa.

Kdy a jak festival v Harbinu vznikl?

Počátky festivalu sahají do 80. let 20. století, kdy se po pauze zapříčiněné kulturní revolucí obnovila tradiční přehlídka „ledových luceren“. V té době při přijímání krajanů z Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu, kteří se přijeli do Harbinu pokochat ledovými lucernami,.

Oddělení propagandy následně zjistilo, že se návštěvníkům líbí nejen osvětlené sochy z ledu, ale že se zajímají také o díla ze sněhu a zimní aktivity. Tak vznikla myšlenka speciální akci, která by se zde mohla konat. První oficiální Mezinárodní festival ledu a sněhu v Harbinu se konal v roce 1985.

Jak se vyrábí „harbinský ledový svět“?

Zdejší klima je velmi podobné tomu na Sibiři. Začátkem prosince se na zamrzlé řece Songhua koná tradiční „slavnost sklizně ledu“. Od té doby tisíce dělníků řežou a sbírají ledové bloky z řeky, zatímco umělci je vyřezávají a spojují, aby z nich vytvořili různé sochy nebo stavby. Přibližně za tři týdny se Harbin promění v zimní říši divů.

Socha vytvořená z ledu.
zdroj: unsplash.com

Jak bude vypadat letošní ročník?

Oficiální zahajovací ceremoniál se bude konat 5. ledna 2023, ale ledové a sněhové sochy si může veřejnost prohlédnout již od 17. prosince 2022. Sochy jsou rozesety po celém městě Harbin, festival se koná na několika místech s různými výstavami.

  • Harbinský ledový a sněhový svět
  • Sluneční ostrov
  • Park Zhaolin

Harbinský ledový a sněhový svět

Když se mluví o tomto čínském ledovém festivalu, obvykle se mluví o Harbin Ice and Snow World (Harbinském ledovém a sněhovém světě), kde se nacházejí ledové sochy obrovských rozměrů. Nejlepší je navštívit toto místo po setmění, neboť osvětlené sochy jsou skutečně impozantní. Inspirací pro ledové sochy jsou většinou světově proslulé památky a tradiční čínské pohádky.

Kromě obdivování mnoha působivých ledových kreací zde mohou návštěvníci podniknout i řadu dalších aktivit, například se sklouznout po některé z obřích ledových skluzavek. Ta nejdelší měří neuvěřitelných 300 metrů. K dalším atrakcím patří bruslení, lyžování, lezení po ledu či návštěva ledového bludiště.

Sluneční ostrov

Pokud chcete kromě ledových soch obdivovat i ty vyrobené ze sněhu, zamiřte na Sluneční ostrov. Na rozdíl od známějších ledových soch nejsou sněhové sochy v noci osvětleny a nejlépe si je prohlédnete za slunečního světla. I zde si můžete vyzkoušet celou řadu zimních sportů.

Park Zhaolin

Zhaolin je ledový svět zaměřený převážně na malé děti. Vystaveno je zde více než 300 menších ledových soch, včetně vnitřně osvětlených „ledových luceren“, kouzelných postav a zvířat. Pro děti jsou připraveny zábavné aktivity, které si mohou užít, například malé ledové skluzavky.

Co se děje s ledovými sochami po skončení festivalu?

Teploty v Harbinu zůstávají po dobu dvou měsíců konání akce hluboko pod bodem mrazu, obvykle od -25 °C do -10 °C. Ledové sochy roztají až v březnu nebo dubnu, kdy se postupně otepluje. Malé ledové sochy se nechávají přirozeně roztát. Některé velké ledové sochy se „rozebírají“ stavebními demoličními metodami, například odstřelem nebo rozrušováním.

Zdroj: chinahighlights.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu