Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je největší stavbou, kterou kdy lidé vyslali do vesmíru. Ve skutečnosti je tak velká, že nebyla vypuštěna celá najednou. Byla vyslána po částech a poté postavena na oběžné dráze. ISS je také podle odhadů nejdražším objektem, který kdy člověk postavil. Kdo vesmírnou stanici využívá a k čemu? Jak je velká a můžeme ji vidět ze Země?
ISS a její účel
Roku 1998 zahájily Rusko a Spojené státy americké společný projekt výstavby masivní orbitální laboratoře na oběžné dráze Země. Spojením prvních dvou modulů, Zarji a Unity, se na konci roku zrodila Mezinárodní vesmírná stanice. Její vytvoření umožnilo stálou přítomnost člověka ve vesmíru a poskytlo základnu pro řadu experimentů z oblasti fyziky, meteorologie, astronomie a biologie. Jedním z hlavních cílů Mezinárodní vesmírné stanice je pochopení vlivu dlouhodobého pobytu ve vesmíru na lidský organismus, protože tyto znalosti jsou klíčové pro naši schopnost cestovat do vzdálenějších lokalit, jako je Mars.
Zemi oběhne každou hodinu a půl
ISS není nejrychlejší věcí, kterou kdy lidé postavili, přesto obíhá neuvěřitelnou rychlostí – přibližně 27 720 km/h. Při této rychlosti oběhne Zemi jednou za přibližně 93 minut a její posádka zažije východ a západ Slunce 16krát za 24 hodin.
Na výstavbě se podílelo 5 kosmických agentur a celkem 15 zemí
Výzkum vesmíru v minulosti často připomínal soutěž mezi různými státy, Mezinárodní vesmírná stanice ale tento přístup zpochybňuje. Když se stanice začala budovat, byly Spojené státy a Rusko jedinými dvěma partnerskými zeměmi, ale v uplynulých letech se k nim přidaly další země a organizace. Dnešní Mezinárodní vesmírnou stanici vybudovalo a její posádku tvoří pět kosmických agentur – americká NASA, ruský Roskosmos, kanadská CSA, japonská JAXA a evropská ESA, konkrétně jedenáct jejích členů. Prostor pro posádku na ISS se přiděluje na základě relativního podílu jednotlivých zemí nebo organizací na celku.
Stanice hostila více než 250 astronautů
Na palubě vesmírné stanice ISS je v daném okamžiku obvykle sedmičlenná posádka. Někdy, zejména při výměně posádky, může být na palubě dočasně až 13 členů posádky, ale takových případů je málo a jsou pouze krátkodobé. Obvyklá doba pobytu je půl roku.
Vzhledem k tomu, že stanice je nepřetržitě obývána již více než dvě desetiletí, vystřídalo se na ní několik set osob. K únoru 2022 navštívilo stanici 251 osob pocházejících z 19 zemí. Jak již bylo řečeno, přidělování posádek se do značné míry odvíjí od přínosu dané země pro stanici. V důsledku toho většina posádky – 155 astronautů – pocházela ze Spojených států.
Velikost je stejná jako fotbalové hřiště
Mezinárodní vesmírná stanice je s poměrně velkým náskokem největším kosmickým objektem, který kdy byl postaven. Kdybychom ji i se solárními panely položili na zem, rozprostírala by se přes celé fotbalové hřiště.
Na stanici jsou k dispozici spací prostory, koupelny a posilovna, kterou astronauti využívají dvě hodiny denně, aby zabránili úbytku svalů. Jejím nejlepším prvkem je ale pozorovatelna neboli kopule, která astronautům umožňuje dívat se na planetu Zemi pod sebou.
Dokončení trvalo 10 let
Prezident Reagan podepsal dokument o plánu na vytvoření vesmírné stanice již v lednu 1984, s cílem zahájit její provoz během následujících 10 let. Jak víme, časový plán se nakonec poměrně protáhl. První segment, modul Zarja, byl vypuštěn v listopadu 1998 společností Roskosmos a na oběžné dráze se s ním měl o dva týdny později setkat modul Unity společnosti NASA. Další moduly a části se pak připojovaly postupně dalších deset let, než byla stanice dokončena.
Celkem bylo zapotřebí více než třicet misí. Mnoho z nich bylo provedeno za pomoci raketoplánů, vlastně i z tohoto důvodu byl program raketoplánů udržován tak dlouho.
Výstavba stanice byla dokončena v roce 2009, kdy se stala plně funkční, právě v době 10. výročí nepřetržitého obsazení. Na přelomu ledna a února letošního roku pak NASA potvrdila, že činnost ISS byla prodloužena až do konce roku 2030.
Astronauti pijí recyklovanou moč
Když jste ve vesmíru, musíte si s sebou vzít vše, co budete potřebovat, včetně jídla a vody. Vynesení zásob na stanici je nákladné, NASA a další vesmírné agentury proto dělají vše pro to, aby omezily hmotnost nákladu a v konečném důsledku snížily náklady na palivo.
Jedním z účinných způsobů, jak toho dosáhnout, je snížení množství vody, kterou je třeba na stanici dopravit. Na ISS se toho dosahuje pomocí systému rekuperace vody, který přijímá moč lidí i laboratorních zvířat a také kondenzaci ze vzduchu a recykluje ji na pitnou vodu.
Je možné ISS vidět?
Mezinárodní vesmírná stanice obíhá přibližně ve výšce 400 kilometrů, ze Země je viditelná pouhým okem, a to především v noci, kdy je po Měsíci a Venuši třetím nejjasnějším objektem na noční obloze.
Zdroj: nasa.gov, livescience.com, thefactsite.com