Dnes platí pravidlo, že peníze se musí točit. A taky k točení peněz dnes a denně dochází. Pokud patříte k lidem, kteří tvrdí, že peníze k životu nepotřebujou, pak se pletete. Co bychom dnes bez peněz dělali? Pravdou je, že peníze zde nejsou odjakživa. Jedná se také jen o lidský vynález, který bezesporu patří k těm nejlepším vynálezům vůbec. Během let a století, kdy peníze na světě existují, se jejich funkce nijak nezměnila, což je šlechtí. Během plynoucích let a století se však významně měnila jejich podoba. Nejprve byly v podobě buvolí kůže, poté v podobě mincí z cenných kovů, dnes už známe hlavně bankovky nebo kreditní karty, případně elektronické převody. Je až obdivuhodné, jak se podoba peněz během let měnila.
Jak vznikly peníze?
Nejeden odborník tvrdí, že peníze vznikly z přebytků. Pokud jste měl něčeho víc, tak jste to chtěl směnit za něco, co doma ještě nemáte. Samozřejmě dané dvě věci, které se původně vyměňovaly, musely mít aspoň podobnou hodnotu. Poté se začali lidé třeba vykupovat z trestů, začali platit daně, platilo se dokonce za nevěstu. Tak nějak se peníze staly po malých, tichých krůčcích součástí našich životů, ani nelze přesně říct, kdy k tomu došlo.
Jak jsme ale zmínili, peníze měly za dobu, co existují, různou podobu. Než začaly existovat mince a bankovky, platilo se také slonovinou, solí nebo alkoholem či jantarem. Číňané dokonce kolem roku tisíc před naším letopočtem platili mušlemi z bronzu a mědi.
V Číně vznikly bankovky
Pokud by vás zajímalo, kde jsou kořeny financí, jež používáme nyní, tedy bankovek, při patrání byste se dostali až do Číny, kde pravděpodobně kořeny bankovek jsou. Právě zde se totiž používaly kousky bílé kůže jako platidlo, byly tak velké jako dlaň. Vizulně se podobaly papíru, bankovky tak byly na světě a až do patnáctého století našeho letopočtu se rozšiřiovaly do formy, jakou známe dnes.