Když se řekne Michelangelo Buonarroti, většině z nás se vybaví především slavná socha Davida ve Florencii či impozantní malířská výzdoba Sixtinské kaple ve Vatikánu. Geniální umělec po sobě ale zanechal mnoho dalších jedinečných děl a zdaleka nebyl jen sochařem a malířem.
Básně o močovém měchýři
Někteří lidé, kteří se o renesanci a její umění více zajímají, možná vědí, že Michelangelo se kromě sochařství a výtvarného umění věnoval i architektuře, navrhl například opevnění Florencie. Málokdo už ale ví, že byl i spisovatelem. V hodinách literatury se o něm sice většinou učitelé nezmiňují, nicméně dodnes existuje více než tři sta básní, které jsou důkazem jeho tvůrčího spisovatelského umu. Z literárních žánrů se jedná především o sonety a madrigaly. Témata básní jsou velmi rozmanitá, od romantiky přes stárnutí, a dokonce napsal několik básní o svém hyperaktivním močovém měchýři. Žádná z jeho básní nebyla za jeho života oficiálně publikována, přesto se ty, které se dostaly do oběhu, mezi literáty 16. století těšily velké oblibě.
Vlastnoruční podpis se nachází jen na jednom díle
Tímto jediným dílem je Pieta, Michelangelovo první sochařské dílo, které se nyní nachází v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Důvodem bylo, že Michelangelovi bylo v té době pouze dvacet tři let a lidé nevěřili, že tak působivé dílo pochází od tak mladého umělce. Michelangelo se tak rozhodl své jméno vyrýt na šerpu Panny Marie.
Spolupracoval s devíti různými papeži
Na svou dobu se Michelangelo dožil velmi úctyhodného věku 88 let. Během své sedm desítek let trvající kariéry tak spolupracoval nejen s celou řadou mecenášů a šlechticů, ale také papežů. Konkrétně na veřejných i osobních dílech spolupracoval s devíti různými papeži. Jeho první zakázka byla od papeže Julia II. a posledním papežem, pro kterého pracoval, byl Pius IV.
Ještě několik málo dní před svou smrtí pracoval
Michelangelo byl celý svůj život velmi pracovitý a často se pro nějaké umělecké dílo zapálil natolik, že pro něj nic jiného neexistovalo. Pracoval i v pokročilém věku, když už byl sice sám příliš slabý na to, aby mohl sochat či malovat, ale neustále dohlížel na projekty, které byly zaštítěny jeho jménem. Pracoval ještě pouhých šest dní před svou smrtí v roce 1564.
Michelangelova zakázka na Sixtinskou kapli byla součástí spiknutí
Když byl Michelangelo pověřen vymalováním Sixtinské kaple, byl známý pouze svou sochařskou prací. Malířstvím se sice zabýval, ale rozhodně to nebyla jeho specializace. Papež Julius si Michelangela vybral, protože ho doporučil jiný slavný renesanční malíř Raffael Santi. Ten v zakázce na vymalování Sixtinské kaple viděl příležitost, jak sabotovat Michelangelovu kariéru tím, že ho navrhne. Raffael totiž dobře věděl, že malířství není Michelangelovým „šálkem čaje“, a proto ho navrhl jako kandidáta v naději, že to bude katastrofa a sabotáž jeho umělecké kariéry. Jak ale víme, Raffael se hluboce mýlil.
Zdroj: history.com, walksofitaly.com, drawingacademy.com