Albíni neboli jedinci s poruchou tvorby melaninu byli v minulosti v mnohých kulturách považováni za posvátné. Věděli jste ale, že s albíny se lze setkat nejen v lidské, ale rovněž ve zvířecí populaci? Vzhledem k bezpočtu nádherných barev, které můžeme v živočišné říši pozorovat, je pohled na bílé zvíře s červenýma očima prakticky surrealistickým zážitkem. Ačkoli jsou vzácní, existují všude, od oblohy až po moře. Již byli pozorováni albinotičtí nosorožci, žirafy, jeleni, krokodýli, sobi, ježci, veverky, pávi i velryby, tučňáci či želvy.
Přežití s albinismem není snadné
Tito jedineční tvorové mají částečnou nebo úplnou ztrátu pigmentace, a proto mají ve srovnání s ostatními příslušníky svého druhu bledý odstín kůže i srsti. Absence pigmentu v jejich očích způsobuje světloplachost a problémy se zrakem. To albinotické jedince ve volné přírodě znevýhodňuje při lovu a zároveň oni sami se snadno stávají kořistí predátorů nebo zahynou při srážce s jinými objekty. Kromě toho mají často problémy s maskováním se či s hledáním partnera, albinotická mláďata navíc jejich matky často odmítají.
Ne každé bílé zvíře je albín
U savců se albinismus vyskytuje, když jedinec zdědí po obou rodičích jeden nebo více zmutovaných genů, které narušují produkci melaninu, hlavního pigmentu, který určuje barvu kůže, srsti a očí. K produkci melaninu dochází v melanocytech, specializovaných buňkách, které jsou u albinotických savců přítomny, ale nejsou plně funkční. Příslušníci jiných živočišných tříd, například plazů, mohou být také albíni, ale protože mohou kromě melaninu produkovat i jiné pigmenty, nemusí se jevit jako zcela bílí. Nejbezpečněji albíny poznáte podle očí, které mají červenou či narůžovělou barvu, neboť v nich prosvítají kapiláry.
Život v zajetí je pro ně často výhodou
Albinismus je spojen nejen se špatným zrakem, ale také vyšší náchylností k rakovině kůže. Známým příkladem byla například albinotická gorila jménem Sněhová vločka. Ta se kdysi objevila i v časopise National Geographic a v roce 2003 zemřela právě na rakovinu kůže. Albíni a další neobvykle bledá zvířata jsou bohužel velmi lákavá pro pytláky a lovce trofejí. Není proto překvapením, že albínům se mnohem lépe daří v zajetí, například v zoologických zahradách, kde jsou svým způsobem chráněni před většinou nebezpečí, která by na ně jinak ve volné přírodě čekala.
Zdroj: nationalgeographic.com