Pomalé zemětřesení trvalo více, než tři desítky let a odborníci se snaží najít dnešní ekvivalenty, jak je to možné. Když v únoru roku 1861 zasáhlo indonéský ostrov Sumatra zemětřesení o síle 8,5 stupně, způsobilo to fakt, že se země začala zmítat a rozproudila vodní zeď, která se zřítila na nedaleké břehy a zabila tisíce lidí.
Nikdo neví, kdy zaútočí ve své síle
Nyní se zdá, že tragická událost nebyla ojedinělým incidentem – ve skutečnosti to znamenalo i konec nejdelšího zemětřesení, jaké kdy bylo zaznamenáno a které se plížilo pod povrchem po neuvěřitelných 32 let.
O těchto zemětřeseních, známých jako pomalá zemětřesení, se víří několik dní, měsíců nebo rovněž let.
Avšak nově popsaná událost trvala více, než dvakrát tak dlouho a dala by se považovat za držitele rekordů v minulosti – uvedli vědci v Nature Geoscience.
Je tu jedno malé pozitivum
Objev takového pomalu se pohybujícího zemětřesení slibuje, že může vědcům pomoci pochopit překvapivou rozmanitost způsobů, jak se naše neklidná planeta pohybuje. Na druhou stranu také smrtící potenciál těchto tichých „zabijáků“.
I pomalá zemětřesení totiž uvolňují energii získanou z posunů tektonických desek. Místo toho, aby se energie projevila rozpoutáním v zemitý výbuch, uvolňuje napětí v průběhu času, a tak nejsou sama o sobě nebezpečím.
Přesto jemné posuny podpovrchového potenciálu, zatěžují přilehlé zóny a porušují je, což by mohlo zvýšit riziko většího otřesu poblíž.
Obavy neustále přináší Indonésie
Jižní ostrov Enganno „klesá příliš rychle,“ hovoří Rishav Mallick – první autor nové studie v Singapuru. Varuje, že data pocházejí pouze z jednoho místa a naznačují hrozbu v blízkosti ostrova, kde, již nyní může probíhat zpomalené zemětřesení.
Zdroj: nationalgeographic.com