Lidé možná budou moci žít 120 až 150 let, ale ne déle, než je tento „absolutní limit“ délky lidského života, hovoří nová studie. Květnová analýza uvedená v časopise „Nature Communications“ v tomto roce, tuto hranici předpovídá pomocí matematického modelování.
Po 120 až 150 letech by údajně lidské tělo úplně ztratilo schopnost zotavit se ze stresu, nemoci a zranění, což by mělo za následek smrt.
Vědci se domnívají, že pokud by byly vyvinuty terapie k rozšíření odolnosti těla, umožnily by lidem žít delší a zdravější život. Studie, jako je tato, se opírá o historická a současná data z populace lidí – tvrdí Judith Campisi, profesorka z Kalifornie.
Sběr dat a analýza
Díky velkému datovému souboru z USA, Velké Británie a Ruska, které společně obsahují anonymizované lékařské údaje pro více, než 500 000 lidí, se vědci snažili odhalit bio markery stárnutí.
Data se shromáždila na základě provedení krevních testů všech účastníků. Zkoumali se dvě čísla pro tři různé věkové skupiny a poměr dvou různých typů bílých krvinek bojujících proti chorobám a míra variability ve velikosti červených krvinek.
Stejně jako člověk může mít s věkem šedivější vlasy, tak i tato dvě čísla stoupají, když osoba stárne. Vědci nazývají tyto faktory jako spouštěče stárnutí.
Výsledky studií
Z těchto krevních testů poté pomocí počítačového modelu určili pro každou osobu tzv. indikátor stavu organismu – v podstatě míru „biologického věku“, kterou mohli použít spolu s časem mezi krevními testy ke kvantifikaci toho, jak by se člověk dokázal vzpamatovat ze stresu, nemoci nebo zranění.
Dospěli k tomu, že je problém v určitém okamžiku stárnutí a také zhodnotit dobu na rekonvalescenci, když ztrácíme odolnost. Na základě trendů v datech, experti odhalili, že někdy mezi 120 a 150 lety mizí odolnost a člověk by nebyl schopen přežít.
Zdroj: livescience.com