Konspirační teorie vysvětlují rozmanité události či situace tím, že se navzdory reálnějšími a pravděpodobnějším vysvětlením, odvolávají na to, že daná věc je výsledkem spiknutí určitých skupin, často mocenských či politických. Konspirační teorie tu vždy byly, jsou a budou. Navíc je často poměrně nesnadné je vyvrátit. Některé z nich mohou obsahovat též „zrnka pravdy“ nebo uspokojovat emocionální potřeby věřících.
Teroristické útoky z 11. září
Existuje mnoho důkazů o tom, že teroristické útoky z 11. září 2001 byly skutečně výsledkem spiknutí Usámy bin Ládina a skupiny převážně saúdských únosců. Zastánci konspiračních teorií mají ale celou řadu mnohem složitějších vysvětlení toho, co se tehdy ve Světovém obchodním centru a Pentagonu stalo.
Například to, že palivo letadel nemůže roztavit ocelové nosníky, a proto musela být Dvojčata zničena řízenou demolicí z bomb nastražených před nárazem letadel. Ve skutečnosti je ale docela dobře možné, že sloupy, které drží mrakodrapy, katastrofálně selžou, pokud jsou vystaveny velkým hořícím požárům ve více patrech najednou.
Vražda princezny Diany
Jen několik málo hodin po smrti princezny Diany 31. srpna 1997 v pařížském dálničním tunelu už se vyrojily první konspirační teorie. Stejně jako v případě smrti Johna F. Kennedyho byla představa, že by tak milovaná a vysoce postavená osobnost, jakou Diana byla, mohla být zabita tak náhle a nečekaně, šokem.
Velkou roli na vzniku některých teorií měl miliardář Mohamed Al-Fayed, otec Dodiho Al-Fayeda, přítele Diany, který byl zabit spolu s ní. Al-Fayed tvrdil, že nehoda byla ve skutečnosti atentátem britských zpravodajských služeb na žádost královské rodiny. Al-Fayedova tvrzení byla oficiálně prověřena a zamítnuta jako nepodložená v roce 2007. V roce 2008 bylo oficiálně vydáno prohlášení, že Diana a Al-Fayed byli nezákonně zabiti v důsledku nedbalosti jejich opilého šoféra a pronásledujících paparazzi.
Podvod s přistáním na Měsíci
K prvnímu přistání lidí na Měsíci došlo 20. července 1969. Prvními lidmi, kteří kráčeli po jeho povrchu, se stali Neil Armstrong a Buzz Aldrin. V 70. letech 20. století se ale objevila bizarní konspirace, že k přistání na Měsíci nikdy nedošlo.
Toto spiknutí bylo popsáno v knize Billa Kaysinga z roku 1976 „Nikdy jsme nebyli na Měsíci: Americký podvod za třicet miliard dolarů“. Ještě v roce 2001 vznikl na stanici Fox dokument „Conspiracy Theory: Přistáli jsme na Měsíci?“ o tom, že celý program přistání Apolla na Měsíci byl zfalšovaný.
Smrt Paula McCartneyho
Paul McCartney, jedním ze dvou dodnes žijících členů legendární hudební skupiny Beatles. Někteří zastánci konspirační teorie přitom tvrdí, že zemřel již v roce 1966. Konspirace „Paul je mrtvý“ vypadá asi takto. 9. listopadu 1966 se Paul McCartney pohádal s ostatními členy Beatles, vyběhl ze studia a zahynul při autonehodě. Aby kapela celou věc ututlala, najala si dvojníka.
Postupně ale začala skupina na obalech svých alb a v textech písní uvádět náznaky, které měly fanouškům naznačit, že něco není v pořádku. Například na obalu alba Abbey Road jsou všichni čtyři Beatles vyfotografováni, jak kráčejí po přechodu pro chodce, ale pouze McCartney je bosý a nedrží krok s ostatními třemi. To přece musí něco znamenat, ne?
Atentát na Johna F. Kennedyho
John F. Kennedy byl 22. listopadu 1963 zastřelen při své návštěvě Dallasu. Jednal však Lee Harvey Oswald sám? Nebo byl na travnatém pahorku druhý střelec? Tyto otázky jsou vstupní branou do rozsáhlé arény konspiračních teorií, které daly vzniknout nekonečným spekulacím a stovkám knih, článků a filmů. Situaci do jisté míry zkomplikovalo to, že Lee Harvey Oswald byl zavražděn ve sklepě dallaského policejního ředitelství v obklíčení policistů pouhé dva dny po atentátu, a to člověkem s vazbami na mafii.
Za strůjce atentátu na Kennedyho byla označena spousta pochybných pachatelů, například vláda Fidela Castra, CIA, viceprezident Lyndon Johnson nebo i CIA. I když oficiální vyšetřovací komise Kennedyho smrti nenašla žádné důkazy o spiknutí, spousta teorií stále kvete.
Roswellská havárie a utajování
Existuje skutečnost, na které se shodnou téměř všichni. Na odlehlém ranči u Roswellu v Novém Mexiku v roce 1947 něco havarovalo. Vláda nejprve tvrdila, že šlo o nějaký talíř, pak své tvrzení odvolala a prohlásila, že šlo o meteorologický balón. Některé důkazy naznačují, že nešlo ani o létající talíř, ani o meteorologický balón, ale o přísně tajný vojenský balón ve velké výšce, označovaný jako projekt Mogul.
Jak se ukázalo, popisy vraku, které nahlásili původní svědci, se velmi přesně shodují s fotografiemi balonů projektu Mogul, a to až na stříbrný povrch a podivné symboly na jeho boku. Příběhy o havarovaných mimozemských tělesech se objevily až o desítky let později. Ve skutečnosti nikdo nepovažoval roswellskou havárii za něco mimozemského nebo neobvyklého až do doby, kdy o třicet let později vyšla na toto téma kniha. Místo toho šlo o špionážní program z dob studené války.
Zdroj: history.com, time.com, rollingstone.com, space.com, usatoday.com, bbc.com