5 zajímavostí o šampaňském aneb co vědět, než si s ním příště ťuknete

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Šampaňské je nápojem pro zvláštní příležitosti. Kromě narozenin si s ním nejčastěji připíjíme na Silvestra. Toto šumivé víno je svým způsobem stále určitým symbolem luxusu, oslav a radosti. Mnoho z nás ale slovem šampaňské často označuje i řadu nápojů, které jím ve skutečnosti nejsou. Víno s označením Champagne musí pocházet pouze z francouzské oblasti Champagne-Ardenne, výroba šampaňského je povolena pouze ze tří odrůd hroznů: Chardonnay, Pinot Noir neboli rulandské modré a Pinot Meunier neboli mlynářka. Co jste o tomto lahodném nápoji možná nevěděli?

Speciální proces výroby

Šumivá vína obecně lze vyrábět různými způsoby, ale tradiční šampaňské vzniká procesem zvaným méthode champenoise. Hrozny se sklidí, vylisují a nechají projít primárním kvašením. Kyselé výsledky tohoto procesu se pak smíchají a stáčejí do lahví s trochou kvasinek a cukru, aby mohly v lahvi projít sekundárním kvašením. Právě toto sekundární kvašení dává šampaňskému jeho bublinky. Tyto nové kvasinky začnou pracovat na cukru a poté odumřou a stanou se takzvaným kalem. Lahve se pak skladují ve vodorovné poloze, aby víno mohlo „zrát na kalech“ po dobu 15 měsíců nebo déle. Unikátní chuť pravého šampaňského je ale dána kombinací několika faktorů, nejen způsobem výroby. Oblast Champagne je například charakteristická zvláštním mikroklima a půdou bohatou na vápník.

Role Britů

I když je šampaňské zcela správně spojováno především s Francií, na jeho vznik měli překvapivě velký vliv také Britové. Pevnější anglické skleněné lahve totiž umožňovaly lepší skladování a distribuci šumivého vína. Francouzské sklo bylo původně tenčí a pod tlakem jednoduše explodovalo, zatímco láhve vyrobené z britského skla držely.

V lahvích je vyšší tlak než v pneumatikách a je stále sušší

Asi vás nepřekvapí, že šampaňské potřebuje robustní láhev. Láhev na šampaňské může mít tlak až kolem 6-7 atmosfér, pro srovnání automobilová pneumatika má tlak kolem dvou atmosfér a láhev na prosecco okolo 2-3 atmosfér.

zdroj: pexels.com

Šampaňské bylo původně sladké. Anglický trh ale dával přednost suššímu stylu, což vedlo k posunu směrem ke stylu brut. Tento trend stále pokračuje společně s rostoucí preferencí přírodních vín brut bez jakéhokoli přidaného cukru.

Šampus a sportovci

Šampaňské bylo po celou dobu své existence slavnostním nápojem, který se objevoval na korunovacích králů nebo při spouštění lodí na vodu. Stříkající šampaňské, které nyní doprovází mnohá sportovní  vítězství, jsou mnohem mladší tradicí, než by se mohlo zdát. Když Dan Gurney a A. J. Foyt vyhráli v roce 1967 vyčerpávající závod 24 hodin Le Mans, vystoupili na stupně vítězů s lahví šampaňského v ruce. Gurney se podíval dolů a uviděl majitele týmu Carrolla Shelbyho a generálního ředitele Ford Motors Henryho Forda II., jak stojí s několika novináři, a rozhodl se, že se trochu pobaví. Gurney zatřásl lahví a postříkal dav. Nová tradice byla na světě.

Napoleona Bonaparte a sabráž

Po Velké francouzské revoluci se příslušníci Napoleonovy kavalerie rozhodli, že běžný rituál bouchnutí a „vypěnění“ lahve šampaňského prostě není tak vizuálně působivý, jak by mohl být. V reakci na to zpopularizovali způsob otevírání lahví pomocí meče. Tato technika, známá jako sabráž, spočívala v držení láhve na délku paže a rychlém pohybu šavle po láhvi směrem k hrdlu. Když čepel šavle narazila na skleněný okraj těsně pod zátkou, sklo se rozbilo a odstřelilo zátku, zatímco zbytek nádoby zůstal neporušený. Právě k tomuto způsobu otevírání nyní slouží speciální „šampaňské meče“.

Zdroj: vincarta.com, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu