5 zajímavostí o potravinách, které vás překvapí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jídlo je pro mnoho z nás nejen životní nutností, ale také potěšením. Každý z nás má své oblíbené jídlo, kterému nedokáže odolat, i pokrm, který zrovna „nemusíme“. Všichni samozřejmě víme, jaké potraviny jsou zdravé a jaké nikoli. Nechme ale teď stranou zásady zdravého jídelníčku a pojďme si říci některé zajímavosti, které jste o určitých pochutinách pravděpodobně netušili.

Není wasabi jako wasabi

Wasabi je jednou z důležitých přísad japonské kuchyně. Používá se k dochucení celé řady typických jídel, jako je například sushi. Tradiční wasabi se vyrábí smícháním jemně nastrouhaného oddenku rostliny wasabia japonica neboli eutrema japonská s vodou. Vzhledem k tomu, že výroba pravého wasabi je poměrně drahá, mnoho wasabi produktů, které můžete zakoupit v supermarketu, je ve skutečnosti obyčejný křen s příchutěmi.

Proč mají krekry otvory

Jistě jste si všimli toho, že slané krekry mají povrch pokrytý malými otvory. Důvod není estetický, ale praktický. Tyto dírky totiž při pečení zabraňují tomu, aby výrobek zničily vzduchové bubliny. Mimochodem častá konzumace krekrů může být problémem pro vaše zuby a důvodem vzniku zubních kazů. Krekry totiž mají tendenci snadno ulpívat na mezi zuby a stávat se živnou půdou pro bakterie.

Potraviny jako platidlo

Je známo, že ve starověku se kromě klasických platidel často používal i směnný obchod. Ne tak mnoho se ale ví o tom, že některé civilizace používaly konkrétní potraviny jako platidlo, například čokoláda se používala jako platidlo ve starých civilizacích Mexika a Jižní Ameriky. Typicky Aztékové si velmi oblíbili kakaové boby, které se v jejich civilizaci ale nedaly pěstovat. Museli se tak spoléhat na Maye a obchodovali s nimi právě prostřednictvím kakaových bohů a čokolády. V dobách starého Egypta zase dostávali dělníci jako mzdu ředkvičky, cibuli a česnek. Důvodem prý byla skutečnost, že tyto potraviny pomáhaly při infekčních chorobách.

Pizza Margherita, královna a vlajka

Když se řekne italské jídlo, většině lidí se vybaví především pizza a těstoviny. Jedním z nejoblíbenějších druhů pizzy je Margherita, která byla pojmenována na počet královny. Když král Umberto I. a královna Margherita navštívili Neapol, chtěli si dát něco jiného než luxusní jídlo a požádali o pizzu, která tehdy byla jídlem pro chudé. Královně jednoduchá pizza tak chutnala, že nakonec dostala jméno po ní. Pizza Margherita je navíc symbolická v tom, že její barvy představují italskou vlajku – bazalka zelenou, rajčata červenou a mozzarella bílou.

Jeden hamburger a až sto krav

Věděli jste, že jeden obyčejný hamburger z rychlého občerstvení může obsahovat maso až ze sto různých krav. Zní to možná zvláštně, ale je to tak. Mleté hovězí maso používané k výrobě hamburgerů je totiž vyrobeno ze směsi svalových tkání mnoha krav. Mimochodem společnost McDonalds prodá každý rok 2,5 miliardy hamburgerů. To odpovídá 75 prodaným hamburgerům McDonald’s každou sekundu nebo též 6,5 milionu hamburgerům každý den.

Zdroj: thefactsite.com, storienapoli.it, todayifoundout.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu