5 běžných věcí, o kterých jste nevěděli, že jsou pojmenované po lidech

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mnoho vynálezců a vědců touží po tom, aby věc, kterou se jim podařilo vytvořit či vynalézt, po nich dostala jméno. Ne každému se to ale samozřejmě podaří. Nicméně ve skutečnosti existuje mnoho věcí, které znáte, nebo dokonce každý den používáte, a které byly pojmenovány po osobě, která je vynalezla.

Kardigan

Tento pohodlný druh svetru, pletené vesty je v posledních letech oblíbenou součástí dámského i pánského šatníku. Jeho původ sahá do poloviny 19. století, konkrétně do období krymské války. V bitvě u Balaklavy v roce 1854 vedl britský generál James Brudenell, sedmý hrabě z Cardiganu z Walesu, neslavný útok, který nakonec přežil jen díky zbabělému ústupu. Po návratu do Walesu byl ale nějaký čas oslavován jako hrdina, neboť lidé o tom, co se skutečně stalo, nevěděli. Lidé si na „oslavovaném hrdinovi“ všimli nezvyklé pletené vesty, kterou často nosil a která se rychle stala mezi jeho obdivovateli velmi žádaným oblečením, pro které se vžil název kardigan. Původní verze byla s výstřihem do V, zapínáním na knoflíky a bez límce.

Grahamová mouka, chléb, sušenky

Grahamové krekry či tyčinky jsou jedny z mnoha pochoutek, které najdeme na pultech obchodů. Věděli jste ale, že své jméno nesou po duchovním otci? Sylvester Graham byl duchovní ve 20. letech 19. století, který věřil, že nezdravé potraviny jsou kořenem hříšných tužeb. Věřil v minimalizaci potěšení spolu s vegetariánskou stravou, jejímž základem byla především hrubě mletá pšeničná mouka. Pro tuto mouku se vžil název grahamová mouka. Připravoval se z ní chléb i sušenky.

Jeho myšlenky se staly velmi oblíbené ve 30. a 40. letech v době pandemie cholery. Stoupenci Grahamových myšlenek neboli grahamiti vytvořili jedno z prvních vegetariánských hnutí v Americe, základem jejich stravy byla právě grahamová mouka, grahamové sušenky a grahamový chléb.

Saxofon

Tato oduševnělá stálice jazzové, bluesové a rock’n’rollové hudby nevznikla jen tak z ničeho nic. V roce 1846 ho vynalezl a patentoval belgický výrobce nástrojů Adolphe Sax. Chtěl tímto nástrojem „zaplnit mezeru“, která byla spojena s nedostatkem „silného spodního hlasu“ ve skupině dechových nástrojů. Původně byl určen především pro vojenské kapely, francouzská armáda jej rychle přijala, odtud se poté rozšířil do dalších zemí.

zdroj: pexels.com

Nachos

Máte rádi mexické jídlo? V tom případě jistě znáte kukuřičné tortilly nachos. Věděli jste, že jejich název je přezdívka jejich vynálezce? Ignacio Anaya pracoval jako vrchní ve Victory Clubu v Piedras Negras, mexickém městečku nedaleko hranic s Texasem. V roce 1943 údajně do restaurace přišla skupinka žen, ale kuchař nebyl k nalezení. Ignacio je nechtěl odmítnout, a tak pro ně na místě rychle vytvořil nové originální jídlo. Nakrájel a osmažil několik kukuřičných tortill, obalil je strouhaným sýrem a papričkami jalapeño a dal vše na pár minut do trouby. Jídlo se stalo ihned velmi oblíbeným a vžil se pro něj název nachos – Anayova přezdívka neboli zkrácená výslovnost jeho křestního jména.

Makadamové ořechy

Pravidelná konzumace ořechů je jedním z častých doporučení, jak náš životní styl učinit zdravějším. Kromě ořechů vlašských, lískových, kešu či mandlí a pistácií se velmi oblíbenými v posledních letech staly též ořechy makadamové. Ty pocházejí původně z Austrálie. Své jméno dostaly po Johnu Macadamovi. Uznávaný chemik a politik byl shodou okolností i nejlepším přítelem Ferdinanda von Müllera, ředitele Královské botanické zahrady a národního herbáře ve Viktorii, který jméno svého přítele využil v roce 1858 k pojmenování nově objevené rostliny a jejích plodů.

Zdroj: mentalfloss.com, theatlantic.com, thespruceeats.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu