Právě dnes si připomínáme vznik československé vlajky, její podoba České republice zůstala i po rozdělení zemí. Je to už sto let, co naše vlajka dostala současnou podobu. A můžeme na ni být opravdu hrdí, v době svého vzniku to byla totiž velmi moderní podoba vlajky, a ostudu nám ve světě nedělá ani dnes.
Jak vznikala
Československá vlajka vznikla den po vzniku první československé republiky. Od roku 1918 až 1920 tvořily československou vlajku dva pruhy – bílý a červený. Později se k pruhům přidal i modrý trojúhelník, a vznikla tak vlajka, jakou známe dnes. V ústavě byla tato vlajka schválena 30. března 1920.
Tu tvořil stejně tak jako u předchozí vlajky list o poměru 2:3 se dvěma vodorovnými pruhy – bílým a červeným. V žerďové části byl právě přidán modrý klín zasahující do poloviny délky vlajky. Autorem této podoby vlajky byl Jaroslav Kursa.
Jak se přidala modrá barva
Bíločervená vlajka symbolizovala Čechy již od 16. století. Když však vznikla Československá republika, přestala tahle podoba vlajky vyhovovat a bylo potřeba ji obměnit. Barevná kombinace na vlajce totiž neodrážela spojení Česka a Slovenska v jednu zemi.
Bylo zapotřebí jednu barvu přidat, a tou měla být právě modrá. Dohromady tak tyto tři barvy představovaly Čechy, Moravu, Slovensko a také slovanskou trikolóru. Stejně zbarvené vlajky pak měli také naši nejdůležitější spojenci – Francie, Velká Británie, Spojené státy americké, a Rusko.
Symbolika barev
V předválečném Československu se ne všem barevné spojení na vlajce líbilo, a proti byli například čeští fašisté. Těm se líbila původní dvoubarevná verze. Symboliku barev na vlajce si lze vykládat různě a také existuje několik teorií. Modrý trojúhelník tak podle jedné z verzí měl představovat slovenské hory.
A co konkrétní barvy? Podle jedné z verzí bílá barva značila svobodu, červená zase krev za získání svobody v modrých dálavách Velké války.
Jiná verze zase hovoří o tom, že v bílé barvě se odráží čistá duše československého lidu, v červené obrana vlasti krví národa, a to všechno pod modrým nebem.