10 zvířat, která vyhynou dříve, než vám odrostou děti

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Žijeme v obrovském světě, kde jsou neustále objevovány nové druhy zvířat. Přestože jsou tato vzrušující stvoření nalézána, neznačí to fakt, že jich je hodně. Opak je pravdou a mezitím, co roste lidská populace, ta zvířecí značně klesá.

Co to způsobuje?

Je to dáno změnou klimatu, ničením přírodních stanovišť a lovem. V současné době je na pokraji vyhynutí nespočetné množství zvířat.

Vědci odhadují, že v průběhu dějin naší země, existovalo až 4 miliardy druhů zvířat. Dnes druhy mizí téměř přirozeným tempem, přesto každý den přicházíme v přepočtu až na 150 – 200 druhů. Výběr zvířat, která zřejmě vyhynou dříve, než je budou mít možnost spatřit vaše děti, je do značné míry frustrující.

Top 10 zvířat

Orangutan sumaterský, Lední medvěd, Vlk červený, Tygr sibiřský, Sifaka, Vaquita, Gorila západní, Nosorožec černý, Keporkak, Želva kožená

Bohužel to nejsou ta jediná zvířata, kterým hrozí vyhynutí

Je jich spoustu dalších, kteří tomu musí čelit. Jenže v nadcházejících desetiletích je vysoce pravděpodobné, že zahyne také miliony dalších druhů, z nichž mnohé věda nikdy neznala.

Orangutan sumaterský

Patří mezi kriticky ohrožený druh. Populace orangutanů sumaterských poklesla za posledních 75 let o více, než 80 %.

Lední medvěd

K jejich poklesu přispěly změny klimatu, ztráta stanovišť a rozvoj ropy. Někteří odborníci odhadují,

že lední medvědi vyhynou během 100 let.

Vlk červený

Před třiceti lety bylo posledních 17 zbývajících červených vlků umístěno do zajetí, aby se zajistilo jejich přežití. Dnes se počet zvýšil na zhruba 100, stále jsou ohroženi i faktem odlesňování.

Tygr sibiřský

Sibiřští tygři jsou největšími kočkami na světě. Žije jich kolem 400 až 500 ve volné přírodě.

foto: Aiwok – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11548902

Sifaka

Sifaky jsou rodem rodiny lemurů. Jsou ohroženi lovem a ztrátou přírodních stanovišť kvůli sekání a pálení. Od roku 2008 je na světě asi 250 dospělých jedinců.

Vaquita

Zbývá jich jen 100 až 300 jedinců (rodiny sviňuch). Žijí v pásmu vody mezi Baja California a Mexikem.

Gorila západní

Extrémně vysoká míra pytláctví a lovu zmenšila populaci. Do roku 2046 se odborníci domnívají, že se populace Gorily západní sníží o více, než 80 %.

Nosorožec černý

Nosorožci jsou jednou z nejstarších skupin savců, prakticky žijících od fosilií. Bohužel na Zemi jich zbývá jen asi 4848.

foto: Staycoolandbegood – Fotografie je vlastním dílem, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1218619

Keporkak

Vzhledem k tomu, že velryby keporkaků jsou i nadále terčem velrybářského průmyslu, jejich počtu hrozí vyhlazování. Současná populace činí přibližně 18 000 – 20 000.

Želva kožená

Největší hrozbou pro mořské želvy je komerční rybolov pro jejich kůži a znečištění moří. V současné době žije ve volné přírodě přibližně 34 000 hnízdících samic.

Zdroj: funnelwide.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT